• Eesti Eesti Eesti et
  • English English English en
  • Русский Русский Russian ru
Telefon: +372 66 40 600 | E-post: mmab@mmab.ee       EST   ENG   RUS
Maria Mägi Advokaadibüroo
  • Valdkonnad
  • Inimesed
  • Büroo
  • Uudised
  • Karjäär
  • Kontakt
  • Menu
Uudised

Tööandja vastutab töökiusu eest ka siis, kui alluv kiusab kolleegi

Advokaat Maria Mägi-RohtmetsFoto: Aivar Kullamaa/Eesti Naine

Kui töökiusamise ohvriks langenud inimene ei saa töökohas abi ning on psühholoogiliset viidud nii kaugele, et peab töölt lahkuma, on tal õigus saada hüvitist, mida peab maksma tööandja.

Kui töötaja sellisel põhjusel lahkub, on juriidiliselt tegemist töölepingu erakorralise lõpetamisega tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu.

„Töökiusu juhtumite puhul pole mina oma töös näinud ühtegi vabatahtlikult hüvitist maksvat tööandjat,“ tõdeb advokaat Tõnis Loorits, kes pani Jõhvi keskraamatukogu kohtu kaudu maksma oma kiusatud töötajale Anne Kipparile hüvitiseks ligi 7000 eurot. Kippar pidi töölt lahkuma, kuna tööandja ei aidanud tema kiusamist lahendada, lahkudes jättis tööandja ta ilma ka hüvitistest, millele töötajal sellises olukorras õigus oli.

Äripäev hakkas töökiusamisega seotud probleeme kajastama tänavu kevadel, mil selgus, et Pärnumaa suurimas tööandjas Wendres käärib – kes kuulujuttu räägib, saab trahvi. Samuti selgus loost, et tööl valitseb hirmuõhustik ja töötajad lahkuvad töölt. Tööõiguse ekspert kritiseeris Wendre toonaseid karme tööreegleid. Seejärel kirjutasime Wendre toonase juhi Dennis Ulrik Kristenseni juhtimisstiilist ka oma eelmises ettevõttes, lõngatehases Danspin. Kristensen ise leidis, et juhtunu on töötajate kokkumäng.

 

Kevadel sai Wendre endale uue, küll ajutise juhi, kelleks on varem Baltikat vedanud Meelis Milder.

Ehkki tööandja vabatahtlikult hüvitist maksma ei kipu ning sellisesse olukorda sattunud töötajal tuleb õigust nõuda töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu, on Looritsa sõnul positiivne märk, et kui töövaidluskomisjon või kohus hüvitise välja mõistab, ei pruugi see tulevikus enam piirduda vaid kolme kuu keskmise tasu välja mõistmisega – vähemalt eeldused selleks on loodud. Loorits usub, et see annab ohvritele julgust ja kinnitust, et enda õiguste eest tasub seista. Näiteks Looritsa kliendile määras kohus ebaseadusliku vallandamise eest seni pretsedenditu 12 kuupalga suuruse hüvitise. See oli töövaidluskomisjoni poolt Looritsa hinnangul julgustav märk mistahes samalaadseteks vaidlusteks tulevikus: otsuses oli otseselt kirjas, et hüvitise suurus on selline selleks, et julgustada teisi töötajaid enda õiguste eest seisma.

Nõude alus ei puudutanud küll otseselt töökiusu, kuid vaidlused olid kaudselt seotud ja hüvitise väljamõistmise norm ning selle rakenduspraktika ühilduvad. Töölepinguseadus näeb reeglina hüvitise suuruseks ette kuni kolme kuu keskmise tasu ning kohtupraktikas on seni muudetud summat pigem väiksemaks. Jõhvi keskraamatukogu töötaja Anne Kippari töökiusu kaasus aga näitas, et hüvitise summa suuremaks muutmine on jätkuv tendents. „Järelikult tuli minna uuesti appi ja vaielda,” märgib Loorits.

Looritsa hinnangul on hüvitis ning erakorralise lepingu lõpetamisega kaasas käivad töötukassa meetmed olulised, kuna olukord, kus töötaja end sellises olukorras töölt lahkudes leiab, on keeruline: tihtipeale on inimene töötanud ühes kohas aastakümneid ning järsku pole tal enam tööd, eneseusku, ega ideid, kuidas edasi tegutseda. Seal saabki riik teha esimese sammu töötuks jäänud inimese eest.

 

Nii mõndagi on veel vaja parandada

Advokaat Maria Mägi-Rohtmets ning töökiusamist doktoritöös uurinud ja tööandjaid töökiusu ennetamises ja lahendamises nõustav Merle Raun (varem Tambur) nendivad, et Eestis on töökiusamisjuhtumite lahendamisel justkui üks lüli puudu ehk kui ohver ei saa abi töökeskkonnast ega taha minna kohe tööandja vastu vaidlema, pole tal kohta, kuhu oma mure arutamiseks pöörduda. Mägi-Rohtmetsa arvates võiks olla Eestis näiteks ohvriabi liin, kust saaksid abi ja nõustamist töökiusamise ohvrid. Lisaks oleks advokaatide hinnangul abi sellest, kui rohkem töökiusu vaidlusi käiksid läbi kõrgematest kohtuastmetest, et tuua paremat õigusselgust töökiusamise ja töötajate võrdse kohtlemise küsimustesse.

Merle Rauni hinnangul võiks ka tööseadust täiendada ning selgitada seal täpsemalt, milline on tööandja roll normaalse töökeskkonna tagamisel. Endiselt ei ole ka seaduses kirjutatud töökiusule konkreetset definitsiooni.

Rauni sõnul saab töökiusamine alguse ettevõttest või organisatsioonist, mis sisuliselt loob pinnase, et töökiusamine saaks tekkida või mingid eeldused vallanduda. Seetõttu on oluline, et ettevõttel oleks kindel töökiusu või psühhosotsiaalsete ohutegurite ennetamise strateegia juba siis, kui konkreetset juhtumit veel polegi.

Raun soovitab ettevõttel töötada välja konkreetne strateegia, mil viisil töökiusamisega tegeleda. Nii peaks strateegiasse kuuluma juhtide koolitamine ja töötajate rahulolu-uuringud, sõnastamine, mida mõeldakse konkreetselt töökiusu all ja mida peaks selle korral tegema ja kelle poole pöörduma, sealhulgas see, mil viisil kaebust esitada ja mis on töökiusu tagajärjed.

Rauni visiooni järgi võiks ka ministeeriumis välja töötada tegevuskava või hea tava, mille saaksid töökollektiivid aluseks võtta.

Rauni sõnul on suuremates Eesti ettevõtetes töökiusamise strateegia või sellega toime tuleku kava olemas, rahvusvahelistel ettevõtetel, kel siin harukontor, tuleb see aga justkui loomulikult.

 

Kuidas koostada töökiusamise strateegiat?

Töökiusamine saab sageli alguse seetõttu, et ettevõte või organisatsioon on loonud sellise kultuuri, mis soodustab töökiusamist. Töökiusamist oma doktoritöös uurinud ja praegu selle valdkonna nõustamisega tegelev Merle Raun soovitab igal ettevõttel panna paika strateegia, mil viisil töökiusamise vastu võidelda ja seda võiks teha juba enne, kui esimene reaalne töökiusujuhtum üldse aset leiab.

 

Strateegia loomine võiks välja näha nii:

  • Enne strateegia koostamist tee töötajate seas rahulolu-uuringud ja koolita juhte, mida töökiusamine tähendab ja miks on see probleem;
  • Ettevõtte strateegias defineeri täpselt, mida töökiusamine tähendab;
  • Anna teada, mida töötaja peaks töökiusu korral tegema;
  • Anna teada, kelle poole peaks töötaja nimeliselt pöörduma. Selleks võivad olla nii töökeskkonna eksperdid kui ka nõustajad.
  • Selgita täpselt, mil viisil tuleb töökiusamise kohta kaebus esitada.
  • Selgita, missugused on töökiusamise tagajärjed töötajale.

 

Tookiusamine.ee lehe kaudu tuleb iga nädal pöördumisi (vahel mitu kirja nädalas), kus jutustatakse oma lugu või kirjeldatakse, mis on juhtunud ja küsitakse, mida peaks tegema, räägib Raun. See näitab, et probleemid on küllalt sagedased ja inimesed on hädas ega tea, kuhu pöörduda: organisatsioonist seest ei saada abi ja ametlikku kaebust ei soovita ka sageli esitada, sellega kaasnevad oma riskid. Kuid olenemata põhjustest ja sellest, kes on selle juhtumi vahetud osapooled, tuleks juhtumi lahendamiseks alati kaasata organisatsiooni juhtkond.

Igal ettevõttel, kus leiab aset töökiusamise juhtum, tasub selle lahendamisega tegeleda ja mitte oodata, et see läheb ise üle. Vinduma jäänud sisekonflikt halvendab oluliselt töökliimat ja seeläbi väheneb ettevõtte tootlikkus ja töökvaliteet.

 

Kas tahad alati teada, kui Äripäev sel teemal kirjutab? Kasuta Minu Äripäeva ja vali märksõnad, mida oma personaalses uudiskirjas näha tahad.

Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/uudised/2021/12/02/tooandja-vastutab-tookiusu-eest-ka-siis-kui-alluv-kiusab-kolleegi

detsember 3, 2021/by developer
https://www.mmab.ee/wp-content/uploads/2021/12/tooandja-vastutab-tookiusu-eest-ka-siis-kui-alluv-kiusab-kolleegi.jpg 660 904 developer https://www.mmab.ee/wp-content/themes/mmab/images/layout/logo.png developer2021-12-03 13:45:392021-12-03 13:46:33Tööandja vastutab töökiusu eest ka siis, kui alluv kiusab kolleegi
  • Kongressi eesmärk on julgustada Eesti naisi seisma oma õiguste ja otsuste eest, sest vabadus on elu suurim väärtus. Järjest rohkem leiab arutlust naiste toimetulek mitmete ühiskonna probleemide peamiste vastutajatena, mis piirab naiste heaolu nii majanduslikku, emotsioonalset kui ka vaimset vabadust. Läbi aastate on kongress keskendunud erinevatele kitsaskohtadele ühiskonnas, otsitud lahendusi soolise võrdõiguslikkuse saavutamiseks ning naiste oskaalu suurendamiseks otsustustasnaditel, nii poliitikas, avalikus sektoris kui ka majanduses. Esimene Eestima naiste kongress peeti 27. mail 1917. a. Tartus.Eesti Naisliit ja Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni naiste IX kongress „Naised eesliinil“veebruar 22, 2023 - 3:27 p.l.
  • Naised advokaadibüroode tipus: Maria Mägi-RohtmetsNaised advokaadibüroode tipus: Maria Mägi-Rohtmetsmärts 14, 2022 - 4:12 p.l.
  • On olnud suur rõõm elada meie rahulikus ja heas Eestis!On olnud suur rõõm elada meie rahulikus ja heas Eestis!märts 2, 2022 - 1:50 p.l.
  • Vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmets koduseinu ehivad tippkunstnike taiesed: mitmed neist rändavad näitusteldetsember 20, 2021 - 11:17 e.l.
  • Kui kenasti ja süütult elavad täna vigurivändad, kes hävitasid sadade Eesti investorite sääste?detsember 3, 2021 - 2:27 p.l.
  • Tööandja vastutab töökiusu eest ka siis, kui alluv kiusab kolleegidetsember 3, 2021 - 1:45 p.l.
  • Esmaspäeval, 22. novembril võttis Riigikogu vastu riikliku perelepitusteenuse seadusedetsember 3, 2021 - 12:56 p.l.
  • Maria Mägi-Rohtmets – tippadvokaat, kes tahtis saada näitlejaksdetsember 1, 2020 - 10:58 e.l.
  • Vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmets: kas meie Eestimaal võib naine armastada naist ja mees meest? Üheski seaduses selleks keeldu ei oleoktoober 19, 2020 - 7:06 p.l.
  • Kristo TederKristo Teder: raskel ajal on ka pankrotist abiaugust 25, 2020 - 4:45 p.l.

KONTAKTID

Maria Mägi Advokaadibüroo | Telefon: +372 66 40 600 | E-post: mmab@mmab.ee
Tatari 25, 10116 Tallinn, Eesti
Reg: 11455318 | VAT: EE101200534

Büroo | Andmekaitsetingimused | Kontaktid

© 2023 Kõik õigused kaitstud

Scroll to top

Veebileht kasutab küpsiseid. Edasise kasutamisega või nupul „nõustun“ vajutamisega, annate oma nõusoleku küpsiste kasutamiseks. Võite küpsiste kasutamise keelata oma veebilehitseja sätetes ja kustutades meie küpsised.

NõustunLoe lähemalt

Cookie and Privacy Settings



How we use cookies

We may request cookies to be set on your device. We use cookies to let us know when you visit our websites, how you interact with us, to enrich your user experience, and to customize your relationship with our website.

Click on the different category headings to find out more. You can also change some of your preferences. Note that blocking some types of cookies may impact your experience on our websites and the services we are able to offer.

Essential Website Cookies

These cookies are strictly necessary to provide you with services available through our website and to use some of its features.

Because these cookies are strictly necessary to deliver the website, refuseing them will have impact how our site functions. You always can block or delete cookies by changing your browser settings and force blocking all cookies on this website. But this will always prompt you to accept/refuse cookies when revisiting our site.

We fully respect if you want to refuse cookies but to avoid asking you again and again kindly allow us to store a cookie for that. You are free to opt out any time or opt in for other cookies to get a better experience. If you refuse cookies we will remove all set cookies in our domain.

We provide you with a list of stored cookies on your computer in our domain so you can check what we stored. Due to security reasons we are not able to show or modify cookies from other domains. You can check these in your browser security settings.

Google Analytics Cookies

These cookies collect information that is used either in aggregate form to help us understand how our website is being used or how effective our marketing campaigns are, or to help us customize our website and application for you in order to enhance your experience.

If you do not want that we track your visit to our site you can disable tracking in your browser here:

Other external services

We also use different external services like Google Webfonts, Google Maps, and external Video providers. Since these providers may collect personal data like your IP address we allow you to block them here. Please be aware that this might heavily reduce the functionality and appearance of our site. Changes will take effect once you reload the page.

Google Webfont Settings:

Google Map Settings:

Google reCaptcha Settings:

Vimeo and Youtube video embeds:

Other cookies

The following cookies are also needed - You can choose if you want to allow them:

Privacy Policy

You can read about our cookies and privacy settings in detail on our Privacy Policy Page.

Andmekaitsetingimused
NõustunSulge